Chovatelská stanice od Medvědí jámy

Štěňata

2021

Naše Aura měla omezení v chovu pouze na dva vrhy a další nám nebyly povoleny. Proto prozatím žádná další štěňata v naší chovatelské stanici mít nebudeme.

2017

Fotky štěňátek vrhu B najdete ZDE.

Říjen 2017: Abrianne od Medvědí jámy má DKK 1/1 a Argon od Medvědí jámy má DKK 0/0 a DLK 0/0. V účasti na bonitaci v roce 2018 tedy nic nebrání! Budeme se těšit.

Dne 29.7.2017 odjeli do svého nového domova Bakchus i Barí od Medvědí jámy. V sobotu 5.8.2017 nás opustil Baltic a na dalekou cestu se dne 7.8.2017 vydal i Brako od Medvědí jámy. První zprávy z nových domovů jsou dobré a budeme se těšit na další. Hektické léto máme za sebou. Cítím, že si potřebujeme odpočinout my i Aura. V příštím roce budeme sledovat jak se povede klukům z vrhu B na svodu dorostu a nějaké té výstavě a uvidíme, kdo se dostane na bonitaci z našich A-ček.

Dne 18.7. prohěhlo očkování, čipování a kontrola vrhu. Oblastní poradce chovu byl spokojen, chválil nás a prckové se mu moc líbili. Pro Braka jsme vybrali novou paničku až z Belgie, takže export do ciziny bude pro nás novinkou.

Velmi smutná zpráva: v úterý 11.7.2017 nám umřela malá Becky. Měla problémy z přijímáním potravy - občas jí to vyprsklo nosem. Vážila míň než bráchové, ale byla veselá, nic si od nich nenechala líbit, k jídlu se častěji vracela a ani veterinářce se nezdála nemocná. Pitvou se zjistilo, že měla megausophasophagus, což je porucha motility jícnu, zřejmě vrozená. Svaly jícnu nepracují správně, potrava se vrací do krku a bohužel je i vdechována. To způsobilo akutní aspirační pneumonii (zápal plic). Malá Becky byla naší princeznou, ve svém hravém štěněcím optimizmu si vůbec nestěžovala, byla věrná pověsti chodského psa, nic jsme na ní nepoznali. V jednu chvíli žužlala kuřecí křidélko a 10 minut poté jsem ji našel mrtvou. Těžká zkouška pro chovatele! Říká se, že kdo chce chovat, musí umět i pochovat. Nikomu to ale nepřeji. My od Medvědí jámy na naši Becky nikdy nezapomeneme. Žila 5 týdnů a 3 dny. Zde je fotka z posledního dne mezi námi:

Dne 2.7.2017 nás navštívili první tři zájemci o štěňata a 5.7.2017 čtvrtý zájemce. Prckové jsou skvělí, navíc vyrůstají spolu se dvěma koťaty, ze kterých budou zrzaví kocourci. Fotíme víc než v loni. Jména jsme vybrali tato: Bakchus, Baltic, Barí, Brako a Becky od Medvědí jámy.

A je to tady! Dne 3. 6. 2017 se nám narodil vrh „B“! Máme 4 kluky a jednu holku! Celé to probíhalo asi takhle: První byl pes v 10:15 váha 500 g, druhý pes ve 12:45 (!) 450 g, třetí pes 14:00, 450 g, čtvrtá fenka v 15:00, 440 g a poslední pes v 15:10, 400 g. Jsou to pěkní cvalíci a mají se čile k světu.

Počátkem března jsme se na poslední chvíli rozhodli, ža Auru nakryjeme znova. Schválení krycích psů proběhlo a krycí list dorazil na poslední chvíli. Dne 31. 3. 2017 jsme si udělali výlet do Frenštátu pod Radhoštěm a navštívili fešáka a vítěze loňské Evropské výstavy chodských psů Brixe Zejerisse. Březost máme potvrzenou a počátkem června čekáme přírůstek do rodiny.

Budoucí majitel/ka by nám udělal radost kdyby, tak jako tomu bylo u vrhu A, absolvoval svod dorostu, klubovou výstavu a po rentgenu kloubů přišel na bonitaci, která je posledním krokem k uchovnění jedince.

Po roce můžu vrh A od Medvědí jámy hodnotit takto: Celá trojice má mírnou, vyrovnanou povahu, jsou to skvělý parťáci a velcí kliďasové.

Arya od Medvědí jámy bude naší Auře asi nejvíc podobná, svodový kód mají téměř stejný. Majitel s ní chodí na cvičák a zdá se mu být docela chytrá. Její karta je ZDE

Argon od Medvědí jámy byl už jako štěně velký milovník člověka, velmi přítulné zvíře a zůstalo mu to dodnes. Je to krásný, mohutný pes s nádherným kožichem a zasloužil by si uchovnění. Karta ZDE

Abrianne od Medvědí jámy je z trojice nejmenší, zato je to největší osobnost a odmalička byla samorost, který si ovšem od větších sourozenců nenechal nic líbit. Její karta je ZDE

2016

Fotky našich štěňátek vrhu A ZDE.

Štěňátka opustila místo svého narození a věříme, že se jim bude v nových domovech líbit. Argon odjel v pátek 29. 7. Abrianne v neděli 31. 7. a Arya v sobotu ráno 6. 8. Kromě kupní smlouvy a psa si nový majitelé odnesli očkovací průkaz, obojek a sepsaný jídelníček za posledních pár dnů. Teď bude Aura odpočívat a my se budeme těšit na zprávy a fotky našich štěňátek. Dnem, kdy jsme předali poslední fenku novému majiteli, se mi naplnil chovatelský sen. Trochu s nadhledem můžu říct, že vlatně celá výchova a výcvik naší Aury, zkoušky, výstavy, proces uchovnění, zřízení chovatelské stanice, plánování březosti, porod a odchov štěňat, směřoval k tomuto dni. Jsem rád, že my všichni z chovatelské stanice od Medvědí jámy jsme to zvládli. A co dál? V roce 2017 už asi štěňátka nestihneme, ale když půjde vše podle plánu, snad se to podaří začátkem roku 2018 a už teď se těšíme.

Dne 21. 7. nás navštívil poradce chovu pan Peroutka. Bedlivě pozoroval fenu i štěňata a pak si jedno po druhém bral, kontroloval čipy a prohlížel je. Nakonec několikrát prohlásil: "Máš pěkný chov." Do formuláře o kontrole vrhu napsal: Vyrovnaný vrh, perfektní osrstění, bez zálomků a kýly, štěňata nebojácná, veselá a hravá, očkování v pořádku, fena a ustájení v pořádku. Argon - bílý znak na hrudi a výraznější nadočnicové znaky, zatím hmatné 1 varlátko. Abrianne - OK. Arya - bílý znak na hrudi, spona a výraznější nadočnicové znaky. Veliká spokojenost!

Máme za sebou 6 týdnů chovu, tři odčervovací kůry, jedno očkování a čipování. Arya i Argon váží shodně 4800g a Abrianne 3600g. Zítra se na nás přijede podívat OPCH. Je to velmi zkušený chovatel, tak jsme na jeho názor moc zvědavý.

Dne 27. 6. (20-tý den) začínáme s přikrmováním a 29. 6. stěhujeme štěňata do venkovního kotce.

Celkem luxusní bydlení.

Štěňátka se mají k světu a pěkně přibírají na váze. Spolu s majiteli jsme vybrali tyto jména: Argon od Medvědí jámy, Abrianne od Medvědí jámy a Arya od Medvědí jámy. Argon byl poslední pes, kterého vlastnil náš dědeček, tady u domu ve kterém teď bydlíne. Ve jméně Abrianne je jméno maminky Bria Spirneo i tetičky Abri a je to jméno ojedinělé. Mladá majitelka jí bude říkat Bria. A Arya Stark je literární postava z knihy Hra o trůny, nejmladší dcera lorda Eddarda, která zdědila divokou vlčí krev Starků.

Štěnátkům se daří, po šesti dnech váží dvojnásobek porodní váhy. Po deseti dnech 1.F váží 1280b, 2.M 1230g a 3.F 1040g.

V noci ze 7. 6. na 8. 6. se nám narodila 3 štěňata, 2 fenky a 1 pejsek. Všechny se mají k světu a my máme obrovskou radost.

Dne 3. 5. 2016 máme potvrzenou březost, na sonu byla vidět 3 štěňátka, ale může se jich vyklubat víc.

Dne 5. 4. 2016 jsme podnikli cestu dlouhou asi 300km za ženichem Sidem (Orsid Krosandra). Sid byl rozený gentleman a vše proběhlo v pořádku.

Konec března 2016 – Aura konečně hárá! Dělali jsme dva testy na progesteron (první byl moc brzo) a dnem pro krytí byl určen 5. duben 2016.

nahoru